Parafialne pielgrzymki » Pielgrzymka do Niepokalanowa i Warszawy

Ostatnie trzy dni tegorocznych wakacji dla pięćdziesięciu osób z naszej parafii upłynęły pod  znakiem pielgrzymki do Niepokalanowa i Warszawy. Nie da się wyrazić w pełni za pomocą słów tego wszystkiego, co człowiek mógł zobaczyć i  przeżyć. Ponieważ  te miejscowości należą do bardzo wyjątkowych, w których nie tylko można zobaczyć coś ciekawego, ale także zetknąć się z doświadczeniem wiary i patriotyzmu.

Niepokalanów to niewielka miejscowość, którą z trudnością można odnaleźć na mapie. Swoją popularność zawdzięcza słynnemu męczennikowi za wiarę ojcu Maksymilianowi Kolbe – franciszkaninowi. To właśnie w tym miejscu w okresie międzywojennym św. Maksymilian postanowił wybudować klasztor rozpoczynając od przysłowiowego „zera”.
W najlepszym dla siebie okresie, święty zgromadził w swoim klasztorze około 700 zakonników. Do dziś można zwiedzać drewniana kaplicę, którą wznosił własnymi rękami. My mieliśmy to szczęście sprawować Eucharystię w tej wyjątkowej świątyni. Musze przyznać, że tego rodzaju doświadczenie nie spotyka człowieka zbyt często.

Dwa następne dni spędziliśmy w stolicy. Z najważniejszych odwiedzonych przez nas miejsc niewątpliwie trzeba wymienić; Trakt Królewski, obie katedry, kościół św. Anny i św. Krzyża, Plac marszałka Józefa Piłsudskiego, Pałac Prezydencki, Belweder, Łazienki, grób sługi Bożego Jerzego Popiełuszki czy Powązki. Ogromne wrażenie na uczestnikach pielgrzymki zrobiło także zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego,
a także możliwość zobaczenia na żywo obrad sejmu. Żegnając się z Warszawą podjechaliśmy jeszcze pod budujący się kościół Opatrzności Bożej w Wilanowie, aby popatrzeć na powstające wotum narodu.

Wszystkim tym, którzy pomogli w zorganizowaniu tej pielgrzymi, a także tym, którzy poprzez swoją obecność, stworzyli miłą atmosferę z serca dziękuję, zapraszając jednocześnie na kolejne nasze pielgrzymowania. Trzeba pamiętać, że taka forma pobożności stwarza wyjątkowe warunki do wartościowych refleksji, a także daje świetną okazję do podziękowania Panu Bogu za wszystko, co od Niego otrzymujemy.