Parafia » Wydarzenia » 2013.07 Kolonia letnia

W czasie wakacji Kościół katolicki staje się gigantycznym biurem podróży. Jest największym organizatorem letniego wypoczynku dla setek tysięcy dzieci i młodzieży. Tylko na same wakacyjne kolonie organizowane przez Caritas Polska wyjechało w tym roku 80 tys. dzieci. Większość z nich to dzieci z ubogich rodzin, których nie stać na pełną opłatę za zwykłe kolonie.  Kolonie takie organizowane są w najpiękniejszych zakątkach Polski: w Tatrach, Beskidach, Karkonoszach, Sudetach, na Mazurach i nad morzem. Nad Wisłą wypoczywało w tym roku ponad 4,5 tys. dzieci ze Wschodu, głównie z Białorusi, Ukrainy, Litwy, Rosji, Łotwy i Mołdawii.

Oprócz Caritas podobne wyjazdy organizują takie ruchy i stowarzyszenia kościelne jak: Ruch Światło-Życie (ok. 30 tys. uczestników), Akcja Katolicka (ok. 10 tys. uczestników), Dzieci Maryi (ok. 2 tys. uczestników), Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży kusiło w tym roku młodych wakacyjnymi kursami językowymi oraz warsztatami tanecznymi i kulinarnymi.

Pisząc o wypoczynku organizowanym przez Kościół, nie sposób podać dokładnych danych. Trzeba byłoby zadzwonić do ponad 10 tys. parafii w Polsce. Większość wyjazdów to przecież inicjatywy lokalne. Najlepszym tego przykładem są kolonie letnie organizowane przez naszą parafię.

Gdy na siedem miesięcy przed wakacjami ogłosiliśmy zapisy na kolonię, odzew był natychmiastowy. Po kilku dniach nie zostało ani jedno wolne miejsce. Zgłosiło się tak wiele osób, że oprócz dwóch autokarów pojechały jeszcze dwa samochody. W sumie nas morzem w tym roku wypoczywało 113 dzieci i młodzieży wraz z opiekunami.

Dlaczego chętnych jest tak wielu? Znaczącą, choć nie jedyną zaletą, są niskie koszty. W przeciwieństwie do kolonii komercyjnych parafia nie zarabia na organizacji ani grosza. W cenie wliczone są koszty zakwaterowania, wyżywienia, ewentualnie biletów wstępu, ubezpieczenia czy przejazdu. Wychowawcy też bezinteresownie poświęcają swój czas pomagając przygotować, a następnie sprawnie przeprowadzić kolonię. Są wśród nich osoby, które poświęcają niemal cały swój wakacyjny urlop, i to jest godne podziwu.

Oczywiście nie tylko cena przyciąga. Dla wielu osób najważniejsza jest świadomość, że uczestnicy wyjazdu mają zapewnioną dobrą opiekę. Rodzice czują się spokojniejsi, jeśli wyślą dzieci na kolonie z opiekunami z parafii niż z osobami, których zupełnie nie znają. Opiekunowie związani z parafią poświęcają dzieciom dużo uwagi. Nie pozostawiają ich samym sobie, lecz starają się jak najlepiej zorganizować im czas.

Po tegorocznej kolonii śmiało można powiedzieć, że w stu procentach zrealizowaliśmy program wcześniej założony. Były zajęcia i konkursy sportowe, gry i zabawy integracyjne, plażowanie i kąpiel w morzu, konkurs rzeźby na piasku, chrzest morski, „Festiwal – Krokowa 2013”, dyskoteki, wystawa zwierząt egzotycznych, wycieczka do Sopotu połączona ze zwiedzaniem średniowiecznego grodziska, spacerem po sopockim molu i rejsem statkiem oraz wycieczka do latarni morskiej w Rozewiu.

Parafialna kolonia letnia to także czas modlitwy i udziału w Eucharystii. Wszyscy ci, którzy wyjeżdżają z nami na wakacje, starają się codziennie przyjmować Komunię świętą i to jest najpiękniejszy znak bliskości z Bogiem i z ludźmi, którzy jednoczą się we wspólnej modlitwie. Dzięki temu można również na nowo przypomnieć sobie o potencjale dobra, który każdy z nas w sobie nosi i o konieczności częstego korzystania z niego.

Kolonię uważamy za udaną. Choć do następnej trzeba będzie poczekać aż rok, to niektórzy z nas już o niej myślą.