Parafialne pielgrzymki » Śladami Bł. Jana Pawła II

Od półtora stulecia Podhale zajmuje szczególne miejsce w sercach i umysłach Polaków. Ta malownicza kraina uważana za kwintesencję polskości, urzeka jednocześnie egzotyczną innością – krajobrazu i obyczajowości. Sporo by trzeba poświęcić czasu, aby dotrzeć do wszystkich jej zakątków, zwiedzić wszystkie zabytki, ważne dla tego rejonu miejsca, poznać historię, topografię, kulturę  i religijność miejscowej ludności – a wszystko to przecież angażuje i urzeka każdego pielgrzyma i turystę.

Głównym celem naszej wrześniowej pielgrzymki na Podhale było nawiedzenie miejsc szczególnie związanych z postacią błogosławionego Jana Pawła II. Ojciec Święty wielokrotnie tutaj przyjeżdżał, najpierw w celach rekreacyjnych, potem jako biskup krakowski wizytował tutejsze parafie, aż wreszcie jako papież – pielgrzym. W ciągu swojego życia był niemal we wszystkich zakątkach tej malowniczej krainy. Naturalną rzeczą jest zatem, że w przeciągu dwóch dni nie da się nawiedzić wszystkich miejsc z nim związanych.

Jednym z głównych punktów programu było Sanktuarium Matki Boskiej Jasnogórskiej
w Bachledówce. Jest to chyba najpiękniejszy kościół w całych Tatrach. Na zewnątrz – zupełnie niepozorny, nowoczesny; wewnątrz urzeka niesamowitą ilością misternych rzeźb wykonanych w drewnie. Miejsce to odwiedza corocznie tysiące ludzi z ra­cji swego wypoczynku w górach, zwłaszcza w miesiącach letnich. Obok kościoła znajduje się stara drewniana willa z kaplicą Matki Bożej w śro­dku. Od roku 1967 do 1973 spędzał tu swoje lipcowe wakacje ks. kard. Stefan Wyszyński, Prymas Polski. Przyjeżdżał tu na zaproszenie Ojców Paulinów. Ks. Zdzisław Peszkowski w swojej książce pt. „Ojciec” napisał: „Tam
w Bachledówce niezapomniane były spotkania imieninowe z księ­dzem kard. Wojtyłą który pierwszy składał życzenia Księdzu Prymasowi Wyszyńskiemu wracając z jezior, z Bieszczad czy innych miejsc wakacyjnych. Serdeczne kilkugodzinne spotkania tych dwóch, którzy zaprzęgnięci byli w jeden wielki wóz Kościoła w Polsce, to przeżycie niezapomniane”. Dzięki życzliwości ojców Paulinów mogliśmy sprawować mszę święto
w tej kaplicy i przy tym ołtarzu, przy którym tak często modlili się kard. Karol Wojtyła
i Prymas Stefan Wyszyński.

Kolejnym miejscem naznaczonym obecnością Ojca świętego jest sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Powstało w latach 1987-1992 jako wotum dziękczynienia za uratowanie papieża Jana Pawła II po zamachu w maju 1981 roku. Jan Paweł II bardzo pragnął nawiedzić tę świątynię. Przybył tu 7 czerwca 1997 r., by dokonać uroczystej konsekracji kościoła i osobiście podziękować za modlitwy w jego intencji.

Na Jaszczurówce – jedna z dzielnic Zakopanego – znajduje się drewniana kaplica w stylu zakopiańskim, autorstwa Stanisława Witkiewicza; a także dom Sióstr Urszulanek, którego częstym gościem w latach 1958-1978 był Karol Wojtyła. Przyjeżdżał tu przeważnie w okre­sie zimowym, w pierwszych dniach stycznia, by wedle zaleceń lekarzy spędzić nieco czasu na nartach. Papież Jan Paweł II odwiedził Jaszczu­rówkę po raz ostatni 5 czerwca 1997 roku, aby podziękować urszulankom za wielokrotną, serdeczną gościnę. W kaplicy na Jaszczurówce znajduje się dzisiaj Galeria Religijnej Sztuki Ludowej im. Jana Pawła II, gdzie można obejrzeć charakterystyczne dla sztuki ludowej Podhala obrazy malowane na szkle.

Drugi dzień pielgrzymowania –  po noclegu w Bukowinie Tatrzańskiej – upłynął pod znakiem zwiedzania zamku w Nie­dzicy i gotyckiego kościoła w Dębnie, który uchodzi za perłę architektury drewnianej w Pol­sce. W filmie „Janosik” w kościele w Dębnie główny bohater brał ślub. Jednak widzom pokazano aż trzy kościoły – inny, kiedy młodzi do niego wchodzili, kościół w Dębnie – gdzie odbywała się cała ceremonia i jeszcze inny, gdy z niego wychodzili.

Ostatni akcent pielgrzymki to Sanktuarium Matki Bożej w Ludźmierzu. Dnia 15 sierpnia 1963 roku odbyła się tutaj koronacja figury Matki Bożej. Na zakończenie uroczystości czterech biskupów ujęło feretron z cudowną figurą żeby pobłogosławić zebrany lud. Gdy wykonywano figurą znak błogosławieństwa, wtedy z ręki Matki Bożej wypadło berło, które w locie zdołał pochwycić bp Karol Wojtyła. W powszechnym przekonaniu wstawiennicza moc Gaździny Podhala sprawiła, że kard. Karol Wojtyła obrany został papieżem. To Ona powierzając mu swe berło miała zapowiedzieć późniejsze wydarzenie z 1978 roku.

7 czerwca 1997 roku Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej gościło bł. ojca św. Jana Pawła II. O godz. 17.15 Jan Paweł II odprawił nabożeństwo różańcowe, które było transmi­towane na cały świat przez Radio Watykańskie. Modlił się na ołtarzu polowym przy sanktu­arium wobec 200 tys. zgromadzonych wiernych. W homilii podkreślił, że tylu wiernych w tym miejscu widział po raz ostami na uroczystości koronacji cudownej figury Matki Bożej Ludźmierskiej w 1963 r., której dokonał z Pry­masem Tysiąclecia kard. Stefanem Wyszyń­skim.

Podhale należy do niezwykle urokliwych miejsc w Polsce. Wybierając się tam na piel­grzymkę czy wycieczkę, człowiek może poznawać te miejsca z różnych perspektyw; wędrówki górskiej, architektury drewnianej, stylu zakopiańskiego, bądź pod kątem powiązania z wybitnymi postaciami, jak choćby z papieżem Janem Pawłem II, kard. Stefanem Wyszyńskim, Stanisławem Witkiewiczem i wielu innymi znanymi Polakami. Ta różnorodność możliwości sprawia, że każdorazowy pobyt przynosi nowe odkrycia, informacje i ciekawostki. Wszystko to pobudza do szczególnego umiłowania tych miejsc
i przy­nagla do ponownego nawiedzenia.