Dzisiejsze czytanie

Parafialne pielgrzymki » Pielgrzymka do Włoch

 Z pewnością każdy uczestnik naszej listopadowej pielgrzymki, jeszcze przed wyruszeniem w trasę nie raz rozmyślał nad swoimi intencjami – za co powinien Boga przeprosić, za co podziękować i o co poprosić, gdy nadejdzie czas jego pobytu w tak niezwykłych miejscach jakimi są Rzym, Asyż, Loreto, Padwa, Monte Cassino czy Wenecja. Zazwyczaj duchowemu przygotowaniu do pielgrzymowania towarzyszą tego rodzaju myśli. My, ludzie wierzący mamy nadzieję, że właśnie
w tych miejscach naznaczonych obecnością tulu świętych osób, Bóg działa
i wysłuchuje ludzkich spraw w sposób szczególny. Jakże w to nie wierzyć, gdy coraz częściej słyszymy o licznych cudach i łaskach, których coraz częściej dostępują ludzie odwiedzający choćby grób bł. Papieża Jana Pawła II.

Nasza autokarowa pielgrzymka wyruszyła w niedzielę 21 listopada ok godz. 18.00 z pogwizdowskiego parkingu. Jej celem było przede wszystkim zawiedzenie miejsc związanych z życiem św. Franciszka, św. Klary, św. Antoniego, św. Benedykta, św. Scholastyki a także odwiedzenie grobu bł. Jana Pawła II.

W poniedziałek dotarliśmy  do pierwszego etapu naszego celu, jakim była Wenecja. Miasto to ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie przyciąga
o każdej porze roku tysiące pielgrzymów i wycieczkowiczów. Nietypową ale podstawową komunikacją miejską są tzw. taksówki wodne, które niczym nasze miejskie autobusy rozwożą ludzi po całym mieście. Sami z resztą mieliśmy okazję popływać taką taksówką. Główny zabytek z punktu widzenia chrześcijaństwa stanowi bazylika św. Marka, to tam skierowaliśmy nasze pierwsze kroki. Według tradycji t jest to miejsce spoczynku doczesnych szczątek św. Apostoła, które w 828 r. weneccy kupcy wykradli z Aleksandrii i przywieźli do swojego miasta. Resztę dnia spędziliśmy na podziwianiu pozostałych zabytków miasta, a także na degustacji weneckiej kuchni. Udając się autokarem na nocleg zatrzymaliśmy się jeszcze w Padwie, by pokłonić się św. Antoniemu, którego grób znajduje
w tamtejszej Bazylice.

Następny dzień  rozpoczęliśmy od Loreto, gdzie znajduje się sanktuarium Santa Casa, miejsce kultu maryjnego, z tzw. Świętym Domkiem, który według legendy jest nazaretańskim domem Maryi. Miał on zostać przewieziony z Nazaretu do Włoch przez rodzinę De Angelis, która chciała w ten sposób uchronić go przed zniszczeniem. Warto również wiedzieć, że w Loreto znajduje się polski cmentarz wojenny. Nad mogiłami naszych rodaków odmówiliśmy wspólna modlitwę.

Z Loreto pojechaliśmy do miejscowości św. Franciszka i Jego siostry Klary. Przechadzając się spacerem po Asyżu dotarliśmy do domu w którym według tradycji urodził się św. Franciszek, następnie do przepięknie położonej na górze Bazyliki. Dwupoziomowa świątynia składa się z kościoła górnego, dolnego oraz krypty, w której znajduje się grób  świętego biedaczyny. Ważnym wydarzeniem była również nasza obecność w kaplicy Matki Bożej Anielskiej w tzw. Porcjunkuli, którą św. Franciszek w XIII wieku otrzymał w darze od benedyktynów i odbudował własnymi rekami. Znajduje się ona ok. 2 km od Asyżu. Na podarowanym terenie powstały niegdyś szałasy pierwszych naśladowców św. Franciszka. Kościółek stał się po śmierci świętego miejscem jego kultu. Dzisiaj znajduje się wewnątrz Bazyliki Matki Bożej Anielskiej.

Kolejne dni naszego pobytu we Włoszech upłynęły pod kątem zwiedzania Rzymu i wyprawy na Monte Cassino. Poruszając się po wiecznym mieście mogliśmy zobaczyć między innymi Koloseum, Forum Romanum, Plac Wenecki, Ołtarz Ojczyzny, Kapitol, Plac Navona, Panteon, Fontanne di Trevi czy Schody  Hiszpańskie oraz wiele innych ważnych dla tego miasta zabytków. Oczywiście głównymi punktami programu były słynne Bazyliki: św. Piotra, św. Pawła za Murami, św. Jana na Lateranie oraz Bazyliki Santa Maria Maggiore.

Do największych przeżyć niewątpliwie należała audiencja u Ojca Świętego Benedykta XVI. Przed jej rozpoczęciem Papież przejeżdżał pomiędzy sektorami, by przywitać pielgrzymów zgromadzonych na Placu św. Piotra. Niektórzy z nas mieli go na wyciągnięcie ręki, co potęgowało emocje. Po audiencji przyszedł wreszcie dawno oczekiwany i upragniony czas wejścia do Bazyliki św. Piotra, zbudowanej na grobie pierwszego Apostoła. Wewnątrz kościoła znajdują się dzieła tej miary, co Pieta Michała Anioła. Podchodząc pod fasadę bazyliki, przez ogromne drzwi wchodzi się do obszernego wnętrza. Wygląd bazyliki zawdzięczamy wspaniałym artystom takim jak: Bramante, Rafael, Peruzzi, konstruktor głównej kopuły Michał Anioł, a także Giacomo della Porta i Bernini. Bazylika jest także miejscem złożenia relikwii błogosławionego Jana Pawła II, które znajdują się w kaplicy św. Sebastiana. To właśnie tam każdy z nas w cichej modlitwie przywitał się z bł. Papieżem i przedstawił mu swoje prośby.

Każdego dnia uczestniczyliśmy w Eucharystii. Wsłuchiwaliśmy się w kazania, które nawiązywały do spraw wiary. Każda chwila wspólnie spędzonego czasu była dobrze zagospodarowania, nawet czas spędzony w autokarze nie musiał być nudny i monotonny. Wspólna modlitwa różańcowa, wspólny śpiew, oglądanie filmów o tematyce religijnej, wsłuchiwanie się w opowieści pani przewodnik, prowadzone rozmowy, okazały się dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu. W takiej atmosferze upływały nam wszystkie dni pielgrzymki.

 

 
 
Godziny mszy świętych w niedzielę:
7:30, 10:00, 11:30, 16:30W tygodniu:
Msza św. szkolna:

Spowiedź św.:


Polecamy