Grupy parafialne  » OAZA » 2012.08 Spływ kajakowy rzeką Drawą

W naszej parafii nie sposób nie dostrzec młodzieży, która żywo angażuje się w życie Kościoła. Nieraz nawet robią bardzo wiele za nas, szczególnie przy budowie kościoła na terenie naszej parafii w Marklowicach. Ilekroć pojawia się prośba, aby włączyć się w troskę o nasze wspólne dobro, jako Kościoła parafialnego, młodzieży nie brakuje, można na nich liczyć. I nie trzeba tu wiele pisać, wystarczy podkreślić, że mamy bardzo dobrą młodzież. Oni wiedzą, że są Kościołem. Oni są przeciwwagą do dawanego przez niektórych ich rówieśników antyświadectwa.

Trzeba jednak pamiętać, że wspólna praca i troska o to co ma służyć im, ich krewnym, znajomym, nieznajomym, to nie wszystko, młodzi ludzie potrzebują wspólnego wypoczynku, spędzenia czasu razem. Dlatego też w tym roku młodzież angażująca się w życie parafii miała możliwość jechać na spływ kajakowy rzeką Drawą. To bardzo ciekawy szlak, który przemierzał również błogosławiony Jan Paweł II. Wielką pomocą w tym wyjeździe było włączenie się parafian w akcję Kiermasz Duchowy.

Tegoroczny spływ kajakowy, to był wyjazd dwóch parafii: młodzieży z naszej parafii oraz młodzieży z Łodygowic z księdzem Grzegorzem. Było nas w sumie 36 osób. 28 uczestników, 2 księży, małżeństwo, pani doktor, pani pielęgniarka i małżeństwo jadące samochodem zaopatrzeniowym.

Wyruszyliśmy 12 sierpnia pociągiem z Bielska Białej, by po całonocnej podróży znaleźć się w Czaplinku. Tam dowieziono nam kajaki, zapakowaliśmy się do nich i dwójkami mogliśmy wyruszyć przez jezioro, aby wpłynąć na rzekę Drawę. Ten szlak jest o tyle ciekawy, że nie jest przygotowywany do spływów, czyli jak przewróci się drzewo, to nikt go nie usuwa, trzeba je ominąć, albo przepłynąć pod czy nad nim.

Kolejne biwaki, rozkładanie namiotów, przygotowywanie posiłków, rozpalanie ogniska, włączanie się w potrzebne prace, pokazywały kto z jakiej gliny jest zrobiony. Na takim wyjeździe najlepiej poznaje się człowieka, to jaki jest, czy myśli tylko o sobie, czy potrafi zrobić coś dla innych. Trzeba przyznać, że w większości zdali ten egzamin na ocenę celującą.

Tego czasu nie zmarnowaliśmy. Codzienna Msza święta z kazaniem ukierunkowywała cały nasz dzień. Było wiele wymagających zadań, jak choćby płynięcie 7 kilometrów rzeką pod prąd, szukanie ujścia z jeziora, szukanie drzewa na ognisko itp. Dzięki takim wyzwaniom każdy mógł sobie odpowiedzieć na pytanie „kim jestem?”.

Powróciliśmy 20 sierpnia i mam nadzieję, że chętni na kolejny spływ będą i w przyszłym roku. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu tego wyjazdu. Szczególnie pragniemy podziękować panu Krzysztofowi Grabowskiemu, który nieodpłatnie wypożyczył nam busa, który towarzyszył nam na szlaku i przewoził najpotrzebniejsze rzeczy, oraz zaopatrywał w artykuły spożywcze.

Ks. Tomasz Wojtyła